Žáci šestého a osmého ročníku se během letošního exkurzního dne podívali do malebné krajiny v blízkém okolí města Chrudim. Jejich cesta začala na vlakovém nádraží ve Slatiňanech. Odtud se vydali na Vrchlického návrší. Zde byli žáci rovnoměrně rozděleni do pěti skupin. Po celou dobu procházky na ně totiž čekaly různé úkoly a pro nejobratnější skupinu i drobná výhra.

Na návrší se žáci seznámili pomocí videoukázky (Vratné láhve) se spisovatelem Jaroslavem Vrchlickým a poté vyluštili, kam budou směřovat jejich další kroky – na Kočičí hrádek.

Tam potkali malé turisty z mateřské školky. Zatímco ti si hráli na hrádku, naše skupiny mezi sebou soupeřily, kdo první z písmen rozházených v blízkém okolí složí správně další zprávu. Poté se uvolnilo i místo na hrádku, kde si žáci udělali nezbytné selfíčko.

Z vyluštěné zprávy žáci zjistili, že dále povede naše pouť na rozhlednu Bára. Zatímco jsme se pomalu přibližovali k rozhledně, teplota vzduchu se rychle šplhala nahoru. Učitelé se proto rozhodli, že ve velkém vedru operativně zkrátí trasu výletu.

U rozhledny jsme se všichni občerstvili, po skupinách jsme se podívali z rozhledny do kraje. Prachovické komíny jsme našli rychle, stejně jako ty v elektrárně Opatovice, ale bohužel Krkonoše vidět nebylo.

Původně měli žáci navštívit ještě další „rozhlednu“ Na Chlumu, která se nachází nedaleko Báry, a poté jsme se měli vrátit do Slatiňan, ale tuto část cesty jsme kvůli počasí zrušili. Místo toho jsme pokračovali západním směrem do Rabštejnské Lhoty, kde jsme si prohlédli pískovcové skály.

Ve Lhotě naše procházka skončila. Autobusem jsme dojeli do Chrudimi, kde jsme přestoupili na spoj, kterým jsme se vrátili zpět ke škole.

ikjljk