Naše škola se v letošním roce zúčastní 4. ročníku celostátní soutěže "Srdce s láskou darované". Cílem je vytvoření výrobku - srdce, kterým obdarujeme někoho, kdo si zaslouží uznání od ostatních.

SRDCE PRO IDU

Každý čtvrtek odpoledne zastavuje před prachovickou základní školou velký autobus. Zpočátku si někteří neznalí pokládali otázku „Proč?“. Před 15. hodinou s ním odjíždí 10 romských žáků naší školy. Vyráží směr Vysoké Mýto (loni Luže). S několika zastávkami, kde přistupují další Romové, dojíždí do cíle.

Ve Vysokém Mýtě  je čeká Ida Kelarová se svými spolupracovníky. Od 16 hodin zde probíhá pěvecký výcvik. Ti nejlepší jsou postupně zařazováni do souboru Čhavorenge (tj.Dětem). Ten má za sebou řadu vystoupení v Čechách i na Slovensku, a to nejen v reprezentativních budovách (např. Rudolfinum v Praze), ale i v romských osadách. Zde rozdává radost a snaží se příkladně působit na jejich obyvatele. Projekt Letní umělecká cesta - Romano drom 2016 i 2017, jehož je Ida Kelarová hlavní osobou, vede k poznání romských dětí, ale hlavně k působení na ně i jejich rodiny, s  cílem vést je k zodpovědnosti, důslednosti a pravdomluvnosti, na jejichž základě je vybudován úspěch.

Srdce, které jsme vyrobili je pro „tetu Idu“, která má sama srdce otevřené pro všechny romské i neromské děti. Snaží se, aby něčeho v životě dosáhly a to, co umí, předávaly dál.  Aby si byly  vědomy, že za úspěchem a uznáním stojí píle a úsilí.

A jak Ida Kelarová říká – „Zpěvem vyjadřujeme svou duši, svou osobnost, zmírňujeme bolest, vyjadřujeme náladu, zpěv je lék.“ ….

A toho má Ida Kelarová dost pro všechny.